04.02.2019. Gradski muzej Jastrebarsko organizirao je i ove godine Noć muzeja na kojoj su brojni posjetitelji imali priliku razgledati zanimljivu izložbu fotografija Darka Bavoljaka, uživati u muziciranju učenika Glazbene škole Jastrebarsko te razgledati muzejsku zbirku uz stručno vodstvo.
Noć muzeja u našem gradu i ove je godine protekla u znaku brojnih posjetitelja i bogatog programa - sve je započelo u 19 sati koncertom učenika Glazbene škole Jastrebarsko u velikoj dvorani na 1.katu muzeja, unutar kulturno povijesne zbirke. Desetak mladih glazbenika, uz pomoć svojih profesora, pripremili su zanimljiv glazbeni program uz skladbe Čajkovskog Mozarta, Bacha, Lhotke i drugih poznatih skladatelja i to na gitari, glasoviru, trubi, flauti i saksofonu. Posljednju kompoziciju, Runjićevu Luce mala, izveo je kvintet saksofona kojem su se pridružili dvojica iznimno talentiranih nekadašnjih đaka jaskanske škole, Patrik Prežgaj i Dragutin Roić.
Nadalje, u 20 sati otvorena je zanimljiva izložba fotografija zagrebačkog umjetnika Darka Bavoljaka "Izlozi", kojima umjetnik napuštene zagrebačke izloge pretvara u apstraktne slike prizivajući u sjećanje dekolaže Mimma Rotele, rekla je govoreći o radu Darka Bavoljaka kustosica Anita Zlomislić, voditeljica zagrebačke galerije Vladimir Buzančić.
Sam Bavoljak oduševljen je prostorom galerije jaskanskog muzeja u kojem su se njegove fotografije savršeno uklopile. Izložbu i samu Noć muzeja otvorio je zamjenik gradonačelnika grada Jastrebarskog, Stipe Bučar.
Nakon otvorenja započeo je obilazak muzeja uz stručno vodstvo licenciranog turističkog vodiča Snježane Domladovac, u kojem su posjetitelji unutar muzejskih zbirki (kulturno povijesne i etnografske) ovom prilikom mogli vidjeti i nekoliko video projekcija smještenih uz pojedine cjeline, poput virtualne šetnje kroz jaskanski dvorac, stvaranja brončanog kipa biskupa Martina Borkovića te snimke tradicijskih zanata i običaja iz okolice Jaske.
U "Grofovoj sobi", ljubitelj jaskanskih starina Vlado Karas puštao je glazbu iz bakelitnih ploča na starinskom gramofonu iz 1910, a druženje u muzeju uz domaća vina i slastice potrajalo je gotovo do ponoći.
Izvor: jaska.hr